Tėvų priežiūra jų namuose – misija įmanoma!

Senatvė neišvengiama, ir daugelio mūsų tėvai anksčiau ar vėliau pasieks ribą, kai jiems reikės vis daugiau rūpesčio, o mes nebūtinai galėsime skirti jiems tiek laiko, kiek jo reikėtų. Kaip vaikams padėti savo senstantiems artimiesiems savarankiškai gyventi namuose, kaip užtikrinti jų poreikius, saugumą ir patogumą.

A) Susikurkite planą

Vis dar yra žmonių, manančių, kad pasverti ir strategiškai sudėlioti artėjančio senatvės etapo galimybes yra kažkaip žiauru ir nežmogiška. Iš tiesų, įtraukti šviesaus proto artimuosius į jų pačių ateities planavimą yra žmogiškiausias žingsnis iš visų galimų. Tai sumažina senjorų nesaugumo jausmą, kad kažkokie sprendimai gali būti priimami jiems už nugaros, o vaikams sumažėja neišsakytų lūkesčių, kaltės jausmo našta. Dažnai, vengiant pripažinti senkančius pajėgumus (tiek senstančių tėvų, tiek juos prižiūrinčių artimųjų) atidėliojami visų gyvenimą galintys palengvinti sprendimai.

Jei šiuo metu rūpinatės savo tėvais ir jaučiate, kad nebespėjate gyventi savo pačių gyvenimo, metas pasitarti su šeima dėl priežiūros paslaugų. Tai ne tik suteiktų senstantiems artimiesiems daugiau tiesioginio dėmesio ir pagalbos, bet ir išspręstų abejones, ar jiems ne metas keisti gyvenamąją vietą (pvz., kraustytis pas vaikus ar senelių namus) ir leistų likti savoje aplinkoje.

Verta su savo tėvais ir seneliais pasikalbėti apie turto planavimą, testamento surašymą ir  įgaliojimų suteikimą. Įgaliojimo gali prireikti įvairiausiose situacijose, susijusiose su finansiniais, administraciniais ar medicininiais sprendimais. Suteikti kitiems asmenims teisę atsiimti pensiją, gauti siuntinius ar pasinaudoti kitomis paslaugomis galima ir internetu.

B) Pasirinkite socialinių paslaugų teikėją

Perleisti savo tėvų priežiūrą kitiems gali būti psichologiškai sunku. Dažnai atrodo, kad tiesiog neįmanoma naujiesiems pagalbininkams perduoti tiek informacijos, kiek patys esate sukaupę apie savo artimų žmonių poreikius, pomėgius ir šimtus įvairiausių jiems svarbių smulkmenų… Bet galiausiai šis sprendimas paprastai sumažina stresą tiek tėvams, tiek vaikams. Jei esate patenkinti paslaugų teikėjais, ateina ramybė, kad artimieji prižiūrimi tinkamai, kitąsyk netgi geriau, profesionaliau už jus pačius. Pajusite, kad ir patys, lankydami tėvus ir mažiau dėmesio skirdami jų buičiai, daugiau – savijautai ir dienos įspūdžiams, bendraujate kokybiškiau. Senjorai, nesijausdami trukdantys savo vaikams, turi su kuo pabendrauti, kuo užsiimti dieną, o tai padeda ilgiau išlaikyti proto aštrumą ir išvengti vienatvės, kuri gali išaugti į depresiją.  

Jei jūsų šeimos senimas pasiryžęs kuo ilgiau būti nepriklausomas (tačiau jiems vis tiek reikia atidaus žvilgsnio), pasiūlykite idėją turėti nuotolinį pagalbininką ir pašnekovą. Raskite tokį paslaugų teikėją, kuris socialines paslaugas arba dalį jų teikia nuotoliniu būdu.

Pasitelkite technologijas – šiais laikai jų yra įvairiausių. Galite įdiegti nuotolinio stebėjimo sistemą, apginkluoti artimuosius išmaniosiomis apyrankėmis, perduodančiomis jų buvimo koordinates (GPS), SOS mygtukais, jutikliais, užfiksuojančiais žmogaus nukritimą. Jei nesate tikri, kad galėsite patys bet kada sureaguoti į nelaimę, vėlgi pasitelkite tam pasirengusius pagalbininkus, kurie yra integravę į savo paslaugas nuotolinę priežiūrą. 

Apgalvokite, kokios konkrečios pagalbos jums reikia ir pasidomėkite, kas tokias teikia.

Pagalbos į namus (socialinės priežiūros) paslaugos – tai asmens namuose teikiamos paslaugos, padedančios asmeniui (šeimai) tvarkytis buityje bei dalyvauti visuomenės gyvenime.

Dienos socialinė globa asmens namuose – tai asmeniui teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba dienos metu jo namuose: informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir atstovavimas, maitinimo organizavimas, pagalba buityje ir namų ruošoje, asmeninės higienos paslaugų organizavimas, sveikatos priežiūros organizavimas, ūkio darbai, kasdieninio gyvenimo įgūdžių ugdymas ir palaikymas bei kitos paslaugos, reikalingos pagal asmens savarankiškumo lygį.

Šias paslaugas teikia savivaldybių įsteigti Socialinės priežiūros centrai, nemažai Nevyriausybinių organizacijų, privačios įmonės. Galima samdytis ir asmenis, dirbančius su individualios veiklos pažymėjimu. Daugelis žmonių įsitikinę, kad slaugos paslaugos yra labai brangios, ir net nežino, kad socialinę priežiūrą senjoro namuose gali pilnai arba dalinai finansuoti savivaldybė. 

C) Pritaikykite namus

Senstantiems artimiesiems išties dažnai reikia pertvarkyti būstą ir pritaikyti namus patogesniam gyvenimui. Pavyzdžiui, kad juose būtų lengviau judėti, gali tekti atsisakyti dalies baldų, kad senolis neužkliūtų, neužsigautų, nenukristų. Geriausia atsisakyti ir mažesnių kilimėlių – už jų taip pat lengva užkliūti, o tuos, kuriuos pasiliksite, gerai pritvirtinkite prie grindų. Plyteles (vonioje ar virtuvėje, kur jos gali sušlapti) pravartu uždengti neslystančiais guminiais kilimėliais. Pakeiskite durų arba maišytuvų rankenas tokiomis, kurias patogu naudoti. Šalia tualetų, dušų ir vonioje turėtų atsirasti rankenos įsikibti. Patobulinkite apšvietimą – įrenkite į judesį reaguojančias šviesas, pagalvokite apie naktinį apšvietimą, nuleiskite jungiklius į patogų aukštį. Jei artimiesiems sunku judėti, gali tekti prie lauko durų įrengti rampą su turėklais. O jei slaugytojo reikės ir naktį – pagalvoti apie kambarį jam.

Apsvarstykite galimybę samdyti vejos priežiūros įmonę, kuri reguliariai pasirūpintų tėvų kiemu, ir pagalvokite apie sniego valymo paslaugas žiemos mėnesiais. Tai ne tik eliminuoja tvarkymosi rūpestį, bet ir sumažina riziką tėvams susižeisti.

D) Skatinkite sveikus įpročius

Tai dažnai pamirštama, tačiau yra ne mažiau svarbu. Sveiki įpročiai ne tik prailgina gyvenimą, bet ir sumažina sveikatos problemų sąrašą, palengvina jau esamą būklę, suteikia jėgų ir energijos. Pasitarkite su tėvais ir paslaugų teikėjais, kaip galima būtų į dienotvarkę įtraukti daugiau judėjimo, o į valgiaraštį – sveikesnio maisto. 

● Paieškokite treniruočių, skirtų vyresnio amžiaus žmonėms, vaizdo įrašų (geras šaltinis – „YouTube“).

● Suraskite nuotoliu vykstančias fizinės terapijos ar reabilitacijos grupes.

● Prijunkite savo senolį prie grupių, kuriose bendrų veiklų randa vyresnio amžiaus žmonės. Psichinei sveikatai palaikyti labai svarbu bendrauti ir bent retsykiais išeiti iš namų, sudalyvauti kokiuose nors renginiuose, o jei žmogus gyvena atokesnėje vietovėje ar yra silpnos sveikatos, daugybę dalykų galimą daryti nuotoliniu būdu – pavyzdžiui, su bendraminčiais aptarti perskaitytas knygas, dalintis receptais ar gėlininkystės žiniomis ir kt.

● Padėkite susidaryti sveikos mitybos grafiką, užtikrinkite sveikų maisto prekių pristatymą.

● Pasirūpinkite, kad ne tik vaistai, bet ir vitaminai bei papildai būtų vartojami kasdien ir laiku.

Labai svarbu, kad pasirinktas paslaugų teikėjas turėtų galimybę užtikrinti tokią priežiūrą. Tam nebūtina kasdien atvykti ir kartu mankštintis, didelę dalį fizinių apsilankymų visiškai pakeičia virtualios mankštos. Mitybos, vaistų vartojimo kontrolė taip pat kuo puikiausiai vyksta per ekraną. Jei paslaugos teikėjas yra pasitelkęs technines galimybes, įgalinančias suburti savo klientus pagal jų pomėgius ar panašias problemas, jūsų tėvai tokiu būdu įgis ne vieną pagalbininką namuose, o didelį ratą žmonių – tiek savipagalbai, tiek veiklos praplėtimui toliau namų sienų.  

◀ Grįžti