Virtuali priežiūra prailgina senjorų gyvenimą namuose ir didina socialinę įtrauktį

Europos visuomenė sparčiai sensta ir žmonės šiandien ilgiau gyvena namuose. Pagyvenusiems žmonėms namai reiškia labai daug. Sava aplinka suteikia gyvenimui džiaugsmo ir saugumo. Tačiau žmonėms senstant, tam tikri veiksniai, pavyzdžiui, ligos, gali apriboti jų savarankiškumą. Pagalbą senjorams jų kasdienybėje ir priežiūros bei reabilitacijos jų pačių namuose užtikrinimą visuomenė turėtų matyti kaip svarbų tikslą ir tuo pačiu – prevenciją. Būtent toks yra nuotolinės priežiūros tikslas – suteikti jiems tą galimybę.

Virtualus langas į pasaulį iš namų

Namuose kasdienybė persipina su prisiminimais ir praeitimi. Namuose žmogus gali gyventi savo gyvenimą taip, kaip nori, pagal savo galimybes ir įpročius. Gyvenimas namuose gerina bendrą pagyvenusių žmonių savijautą ir gyvenimo kokybę, palaiko jų gebėjimą veikti ir taip prailgina savarankiškumą, gyvybingumą. Ir žinoma, suteikia gyvenimui daugiau prasmės.

Nuotolinės socialinės globos įrankiai leidžia lengvai teikti įvairias paslaugas vyresnio amžiaus žmonėms. Pavyzdžiui, vaizdo skambučių pagalba galima nuotoliniu būdu bendrauti, atlikti individualią ir grupinę reabilitaciją, mankštos pratimus, užmegzti socialinius ryšius ir, tarkim, prie ekranų išgerti su kuo nors kavos. Virtualios priežiūros paslaugos suteikia galimybę, pavyzdžiui, stebėti vaistų vartojimą, prižiūrėti valgymą.

Pažįstama aplinka palaiko žmogaus gebėjimą savarankiškai funkcionuoti. Ypač svarbus rutinos vaidmuo – ji  gali padėti susidoroti net ligai progresuojant. Aplinkos pokyčiai vyresniam žmogui dažnai sukelia painiavą, užkerta kelius aktyvumui ir iniciatyvumui, labai padidina nesaugumo jausmą. Todėl priežiūra ir reabilitacija kiek įmanoma turėtų būti organizuojama laikantis pagrindinio principo – žmogus kuo ilgiau turi gyventi savo namuose. Tai patvirtina daugybė tyrimų.  

Gerontechnologijos tampa įprasta socialinių ir sveikatos paslaugų dalimi

Daugelis pasaulio valstybių vienu iš nacionalinių dešimtmečio tikslų yra nubrėžusios, kad iki 2030 metų išmaniosios technologijos, palaikančios savarankišką gyvenimą namuose, turi padidinti vyresnio amžiaus žmonių gerovę, o taikyti šiuos technologinius sprendimus visiems turi būti sukurtos vienodos galimybės. Vieną tokių pavyzdžių – Suomijos Socialinių reikalų ir sveikatos ministerijos Nacionalinę senėjimo 2030 m. programą rasite čia.

Pasak ekspertų, artimiausiais metais senėjanti visuomenė bus labiau įpratusi naudotis technologijomis, o tai leis plačiau ir įvairiau panaudoti ir jau esamas, ir naujas technologijas.

Gerontechnologijos – tai amžiaus sąlygotų sumažėjusių galimybių kompensavimo priemonės, kurios vyresniems žmonėms sukuria naujus būdus gyventi kokybiškiau, lengviau. Jos praplečia pasaulį ir didina pasitenkinimo gyvenimu pojūtį. Technologijos įgalina pagyvenusius žmones veikti, leidžia jiems tapti reikšmingesne visuomenės dalimi, dalyvauti jos gyvenime, o ne pamažu trauktis iš jo. Todėl gerontechnologijos didina aktyvumą ir socialumą, taigi didėja įtrauktis ir mažėja izoliacija.

Priemonė – nuotolinė, bet ryšiai – realūs

Virtualios namų priežiūros klientas vaizdo ryšiu gali dalyvauti, pavyzdžiui, įvairių mankštų užsiėmimuose, organizuotose paskaitose ir diskusijose, kituose nuotoliniuose renginiuose.  Naudodamas tą patį planšetinį kompiuterį, senjoras gali vaizdo skambučiais palaikyti ryšį su šeima ir draugais.

Remiantis vartotojų patirtimi, nuotolinė socialinė globa dažnai suvokiama kaip dar prasmingesnė nei tradiciniai apsilankymai namuose. Tai, kad globėjas neskuba ir tikrai dalyvauja virtualiame susitikime, didina šio susitikimo vertę. Reguliarūs vaizdo susitikimai su tuo pačiu globėju taip pat sukuria stabilumą ir padidina saugumo jausmą. Šios akimirkos namuose gyvenančiam senoliui dažnai tampa vienu laukiamiausių dienos įvykių.

Technologijų naudojimas sukuria sėkmės ir prasmingų patirčių džiaugsmą

Technologijų naudojimas nėra ribojamas amžiaus. Labai svarbu, kad senyvo amžiaus žmonėms parinktas įrenginys ir paslaugos atitiktų jo poreikius, būtų lengvai naudojami ir saugūs.

Dažnai manoma, kad vyresnio amžiaus žmonės nepajėgūs naudotis technologiniais sprendimais, nes neturi reikiamų įgūdžių ar supratimo arba per sudėtingi yra įrenginiai. Tiesą sakant, daugelis pagyvenusių žmonių yra smalsūs ir nori išbandyti, išmokti kažką naujo. Pavyzdžiai rodo, kad specialiai senjorams sukurtos virtualios priežiūros platformos didina kliento savivertės jausmą, teikia pasididžiavimą pajutus sėkmės skonį, atsiranda daugiau gyvenimo prasmės atspalvių.

Kita vertus, tiems, kurie išties išgyvena technologijų baimę, ji mažėja, suvokus, kad vienintelis dalykas, kurį reikia padaryti tai – prieiti prie įrenginio, kai jis skamba. Tai vėlgi formuoja tikslą kurti ir propaguoti skaitmenines technologijas, pritaikytas būtent senstančiai visuomenės daliai ir atsižvelgiant į jų poreikius.

Išankstinis nusistatymas prieš gerontechnologijas – dažnesnis reiškinys ne tarp senjorų, o tarp jų artimųjų bei socialinių paslaugų specialistų. Tai lėtina inovacijų diegimą ir plėtrą

Išankstinis nusistatymas prieš gerontechnologijas – dažnesnis reiškinys ne tarp senjorų, o tarp jų artimųjų bei socialinių paslaugų specialistų. Tai lėtina inovacijų diegimą ir plėtrą. Keičiant požiūrį, kyla naujos idėjos ir įžvalgos. Mes visi tikrai galime sukurti kokybiškesnę ir laimingesnę ateitį savo pagyvenusiems artimiesiems, tereikia būti atviriems naujovėms ir suprasti, kokias galimybes jos gali suteikti namuose gyvenantiems senjorams.

◀ Grįžti